:: Reklama portale
:: Redakcija

Klaipėdos įmonės
Orai Klaipedoje
Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė
Dienos horoskopas | Sapno paaiškinimas

moki-mokescius

Dagalų kainos
Reklama

Elektroninės „Sodros“ paslaugos taupo laiką

Direktorius V.V.Gyvenimas nestovi vietoje, ko ne kasdien randasi naujovių, kai kurios jų neaplenkia ir „Sodros“. Apie svarbiausias valstybinio socialinio draudimo naujoves kalbamės su Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (toliau – VSDFV) Alytaus skyriaus direktoriumi Valerijumi VENCIUMI.

– Gyventojai, be abejonės, palankiai sutiko žinią apie didėjančią ligos pašalpą. Priminkite, kiek ir nuo kada ji didės.

– Nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigalios Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos ligos pašalpa, mokama iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų (mokama nuo trečios laikinojo nedarbingumo dienos), lygi 80 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.Sirgsiantys šiais metais, t. y. iki 2015 m. sausio 1 d., išmokas gaus pagal dabar galiojantį įstatymą: t. y. ,,Sodros“ mokamos pašalpos dydis nuo trečiosios iki septintosios (imtinai) laikinojo nedarbingumo dienos – 40 proc., nuo aštuntosios laikinojo nedarbingumo dienos – 80 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio. Už pirmas dvi kalendorines nedarbingumo dienas, sutampančias su darbuotojo darbo grafiku, moka darbdavys (išskyrus šeimos nario slaugos bei organų donorystės atvejus), o nuo trečiosios nedarbingumo dienos – „Sodra“.

Niekas nesikeičia asmenims, slaugantiems sergančius šeimos narius arba prižiūrintiems vaiką (nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos mokama 85 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio, taip pat asmenims, nedarbingiems dėl audinių, ląstelių ar organų paėmimo transplantacijai donorystės tikslu (nuo pirmos laikinojo nedarbingumo dienos mokama 100 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio).

Norėtume pabrėžti, kad visais atvejais „Sodra“ ligos pašalpą skiria tik gavusi iš gyventojo prašymą (kad būtų aišku, kur pervesti pinigus), iš gydytojo – elektroninį nedarbingumo pažymėjimą, iš darbdavio – pranešimą dėl pašalpos skyrimo (NP-SD). Ragintume gyventojus prašymus teikti internetu, nes šis būdas pats patogiausias.

– Niekam ne paslaptis, kad „Sodra“ – pažangi institucija, plačiai taikanti elektronines sistemas, kvalifikuotą parašą. Ko gero, jau neliko draudėjų, kurie su „Sodra“ bendrautų kitaip. Ką patartumėte kitiems savo klientams?

– Išties draudėjai – pažangiausi klientai šioje srityje, be abejo, įtakos turi ir tokią prievolę reglamentuojantys teisės aktai, įpareigojantys socialinio draudimo pranešimus teikti per Elektroninę draudėjų aptarnavimo sistemą (EDAS). Absoliuti dauguma Alytaus skyriaus draudėjų vykdo teisės aktus ir teikia pranešimus elektroniniu būdu. Tiems, kurie namuose ar darbe neturi kompiuterinės įrangos, informaciją gali perduoti pasinaudoję bet kuriame „Sodros“ skyriuje esančiais kliento kompiuteriais ir tuo pat metu gauti išsamią specialistų konsultaciją.

Norėtume paraginti ir kitus gyventojus, ypač teikiančius prašymus gauti ligos, motinystės, motinystės (tėvystės), tėvystės pašalpas, pensiją, pakeisti išmokos mokėjimo būdą ir kt., aktyviau naudotis elektroninėmis priemonėmis. Tam yra sukurta Elektroninė gyventojų aptarnavimo sistema (EGAS). Taip sutaupoma laiko, nereikia laukti eilėse, žiemos laikotarpiu išvengiama traumų, nes nėra reikalo eiti į skyrių, taip pat nepatiriama kelionės išlaidų. Tam tereikia būti elektroninės bankininkystės naudotoju arba turėti elektroninį parašą formuojančias priemones (pvz., asmens tapatybės ar mobiliojo telefono SIM kortelę su integruota parašo formavimo įranga) ir „Sodros“ svetainėje adresu www.sodra.lt dešinėje lango pusėje paspausti nuorodą „Gyventojui“. Čia, pasirinkus sau patogų prisijungimo prie EGAS būdą, pateikti prašymą. Išmoka bus pervesta į nurodytą banko sąskaitą. Prisijungus prie EGAS galima sužinoti „Sodros“ turimus duomenis apie save (apie savo nedarbingumo laikotarpius, priskaičiuotas ir mokamas išmokas, įgytą valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, prognozuojamą pensijos dydį ir kt.).

Gyventojai, neturintys galimybės naudotis internetu ar elektroninės bankininkystės priemonėmis, teritoriniam skyriui gali pateikti (atvykę į teritorinį skyrių ar atsiuntę paštu) popierinį prašymą skirti ligos pašalpą.

Jei kyla klausimų dėl naudojimosi elektroninėmis sistemomis, visada galima teirautis bendruoju „Sodros“ informacijos centro telefonu 1883 arba (8 5) 250 0883. Primename, kad šiais telefonais galima gauti ir asmeninę informaciją, jei klientas turi identifikavimo numerį (KID), kurį reikia padiktuoti operatoriui, teikiančiam asmeninę informaciją telefonu. KID galima susiteikti prisijungus prie EGAS anksčiau aptartais būdais arba atvykus į skyrių.

– Kaip jau skelbta, iki gruodžio 20 d. bus išmokėta pirmoji kompensacijų dalis. Gal primintumėte, kokių rūšių pensijos kompensuojamos ir kokiais laiko intervalais?

– Šiais metais pradėtas kompensuoti tik šių rūšių pensijų sumažinimas 2010 ir 2011 metais: senatvės, išankstinės senatvės, netekto darbingumo, invalidumo. Kompensacijos išmokų gavėjus pasiekia kartu su pensijomis ir tokiu pat būdu, kaip ir gaunama pensija (per banką, į namus ar mokėjimo įstaigų skyriuose).

Šiemet bus išmokėta 20 proc. visos apskaičiuotos kompensuojamos sumos. Numatoma po 40 proc. sumos lygiomis dalimis išmokėti 2015 m. ir 2016 m. – kovo, birželio, rugsėjo ir gruodžio mėnesiais. Pavyzdžiui, jeigu apskaičiuota kompensuojamoji suma yra 1000 Lt, tai šiemet bus išmokėta 200 Lt, o 2015–2016 m. kovo, birželio, rugsėjo ir gruodžio mėnesiais – po 100 Lt. Prašymų dėl kompensacijų apskaičiavimo ir išmokėjimo teikti nereikia. Nebent asmuo išvyko į užsienį arba pasibaigė jam mokėtos netekto darbingumo (invalidumo) pensijos skyrimo terminas. Tokiu atveju prašymą reikėtų pateikti artimiausiame „Sodros“ teritoriniame skyriuje arba, taupant savo laiką, – internetu per EGAS.

– Nuo 2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje vietoje litų naudosime eurus. Kaip skaičiuosite valstybinio socialinio draudimo įmokas ir išmokas?

– Skaičiuojant įmokas bus taikomas neatšaukiamas euro ir lito perskaičiavimo kursas: 1 euras lygus 3,45280 Lt. Šis perskaičiavimo kursas bus naudojamas tiek perskaičiuojant litus į eurus (dalijant iš kurso), tiek eurus į litus (dauginant iš kurso). Noriu atkreipti dėmesį, kad naudojama penki skaitmenys po kablelio ir tik po to apvalinama pagal aritmetinio apvalinimo taisyklę. Perskaičiuojant litus į eurus valstybinio socialinio draudimo įmokas reikės apvalinti iki 2 skaitmenų po kablelio.

Kiek kitaip bus skaičiuojamos išmokos. Pensijų, pašalpų (kaip, beje, darbo užmokesčio ir kitų socialinių išmokų) dydžiai litais nuo 2015 m. sausio 1 d. perskaičiuojami į eurus gavėjo naudai apvalinant iki euro cento. Jeigu trečias skaičius po kablelio yra didesnis nei nulis, apvalinama į didesnę pusę. Pavyzdžiui:

• jeigu darbo užmokestis yra 1540 litų: 1540 : 3,45280 =446,01482... = 446,02 euro;

• jeigu gaunate 830 litų pensiją, tai 830 : 3,45280 = 240,38461... = 240,39 euro;

• jeigu gaunate 1170 litų motinystės pašalpą, tokiu atveju 1170 : 3,45280 = 338,85542... = 338,86 euro.

Pastaruoju metu žiniasklaida praneša apie naujus apgavysčių būdus. Norime gyventojus įspėti, kad nei dėl eurų keitimo, nei dėl jokių kitų priežasčių „Sodros“ darbuotojai po namus nevaikšto. Jei kas atvykęs į namus prisistato kaip „Sodros“ darbuotojas, reikia iš karto skambinti policijai, nes tai apsišaukėlis.

– Nuo spalio 1-osios minimali mėnesio alga (MMA ) padidėjo iki 1035 litų. Kaip keitėsi prievolės „Sodrai“?

– Kaip ir paprastai išaugus MMA, padidėja valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokų bei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų suma, kurią kas mėnesį moka savarankiškai dirbantys asmenys. PSD įmoka padidėjo nuo 90 iki 93 litų, taigi bendra 2014 metų PSD įmokos suma yra 1089 litai.

Savarankiškai dirbantys asmenys, turintys prievolę mokėti VSD ir PSD įmokas, turėjo perskaičiuoti mokamas sumas, kredito įstaigose pakeisti tiesioginio debeto sutartis, kad nesikauptų įsiskolinimas valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui.

Norime priminti, kad turinčios prievolę individualios įmonės, mažosios bendrijos, ūkinės bendrijos už individualių įmonių savininkus, mažųjų ir kitų bendrijų narius nuo spalio 1 d. moka po 272,21 Lt VSD įmokų, jei skaičiuojama nuo MMA. Individualią veiklą vykdantys asmenys, advokatai, advokatų padėjėjai, antstoliai, notarai, asmenys, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla, mokantys įmokas nuo minimalios algos, 2014 metų ketvirtą ketvirtį turėtų mokėti po 294,98 Lt VSD įmokų kas mėnesį.

Kviečiame draudėjus sumokėti turimus įsiskolinimus dar litais, nelaukiant paskutinių metų dienų.

Kalbėjosi Rasa Raibikienė

Nuotraukoje: VSDFV Alytaus skyriaus direktorius Valerijus Vencius.

Mokesčių naujienas, tarifus ir elektroninę bankininkyste rasite portalo viršutiniame meniu: Jūsų miesto pavadinimas > Mokesčiai

 
Reklama
Reklama